ভাৰতৰ শীৰ্ষ 10 টা শ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট কোম্পানী Best Cement Company in India

Featured
best cement in india
which cement is best for house construction

ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট কোম্পানী কোনটো?

ভাৰতৰ শ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট কোম্পানী বা মই মোৰ ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ কোনটো চিমেণ্ট ব্ৰেণ্ড কোম্পানী লৈ যাব লাগে? ঘৰ নিৰ্মাণ বা আপোনাৰ নিজৰ ঘৰ নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰত এইবোৰ সাধাৰণ মানুহৰ কিছুমান সাধাৰণ প্ৰশ্ন।

ঠিক আছে, বেছিভাগে কিছুমান মিস্ত্ৰী ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি চিমেণ্ট ব্যৱহাৰ কৰে, কিন্তু আমাৰ বেছিভাগে বিশ্বাস নকৰে আৰু জানিব বিচাৰে যে ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট কোনটো, কিয়নো চিমেণ্ট হৈছে এটা ঘৰ নিৰ্মাণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদানবোৰৰ ভিতৰত এটা।

যেতিয়া আমি ঘৰটো নিৰ্মাণ কৰোঁ, আমি আশা কৰোঁ যে ই ভাল অৱস্থাত দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে জীয়াই থাকিব, কমেও 3 ৰ পৰা 4 প্ৰজন্ম (150-200বছৰ) বা অধিক।

এইটো এটা অনন্য বিনিয়োগ(investment) আৰু কোনেও চিমেণ্টৰ মানদণ্ডৰ সৈতে আপোচ কৰিব নিবিচাৰে আৰু সেয়েহে ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মানদণ্ডৰ চিমেণ্ট কোম্পানী বাছনি কৰাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে।

চীনৰ পিছত ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ চিমেণ্ট উৎপাদক, আৰু প্ৰায় 151.2 নিযুত টন চিমেণ্ট উৎপাদন কৰাৰ ক্ষমতা আছে, যাৰ ফলত ভাৰত কেইবাটাও শ্ৰেষ্ঠ আৰু শ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট কোম্পানীৰ ঘৰ হৈ পৰিছে।

ভাৰতত প্ৰায় 185 টা ডাঙৰ চিমেণ্ট প্ৰকল্প আছে আৰু 77 টা ৰাজস্থান, তামিলনাডু আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত অৱস্থিত।

মই কোৱাৰ দৰে, যিকোনো ঘৰত চিমেণ্ট হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ নিৰ্মাণ উপাদান, সৰু/ডাঙৰ আৰু সকলোৱে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট ব্ৰেণ্ড বিচাৰি আছে কিয়নো আপোনাৰ ঘৰৰ ভৱিষ্যত চিমেণ্টৰ মানদণ্ডৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

ইয়াক মানি চলি, আমি ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট কোম্পানীবোৰৰ এখন তালিকা সৃষ্টি কৰিছো। আপুনি যিকোনো ব্ৰেণ্ড বাছনি কৰিব পাৰে, কিয়নো সেইবোৰ চিমেণ্ট উৎপাদন উদ্যোগত প্ৰসিদ্ধ আৰু কেতিয়াও তেওঁলোকৰ চিমেণ্টৰ মানদণ্ডৰ সৈতে আপোচ নকৰে, কিয়নো সেইবোৰ সময়ৰ লগে লগে বাঢ়ি আহিছে।

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে আপোনাৰ বাজেট, আপুনি ইয়াত তালিকাভুক্ত যিকোনো ব্ৰেণ্ডেড চিমেণ্ট কোম্পানী বাছনি কৰিব পাৰে। মানদণ্ডৰ ক্ষেত্ৰত, তালিকাভুক্ত সকলো চিমেণ্ট সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ, কিন্তু আপুনি আপোনাৰ চহৰত আপোনাৰ বাজেট আৰু ব্ৰেণ্ডৰ উপলব্ধতা অনুসৰি সৰ্বশ্ৰেষ্ঠটো বাছনি কৰিব লাগিব। তালিকাভুক্ত চিমেণ্ট কোম্পানীবোৰত কেৱল মূল্যৰ পাৰ্থক্য আছে আৰু গুণগত মানদণ্ডৰ ক্ষেত্ৰত, সেইবোৰ সকলো ভাল।

তলত দিয়া ধৰণে বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মানদণ্ডৰ চিমেণ্ট কোম্পানীৰ তালিকা ইয়াত দিয়া হৈছে।

বজাৰ মার্কেট ক্যাপ অনুসৰি ভাৰতৰ শীৰ্ষ 10 টা শ্ৰেষ্ঠ চিমেণ্ট

স্থানচিমেণ্ট কোম্পানীমাৰ্কেট কেপ (কোটি টকা)% ত বজাৰ/মার্কেট কেপ
1Ultra Tech Cement199,137 Cr.40.17%
2Shree Cement108,068 Cr.21.80%
3Ambuja Cements61,753 Cr.12.46%
4ACC Cement35,930 Cr.7.25%
5Dalmia Bharat29,196 Cr.5.89%
6Ramco Cement24,227 Cr.4.89%
7J. K. Cement22,559 Cr.4.55%
8Binani Corporation Limited7,501 Cr.1.51%
9India Cement5,262 Cr.1.06%
10Orient Cement Ltd2,081 Cr.0.42%
Top 10 Best Cement in India As Per Market Cap

উৎপাদন অনুসৰি ভাৰতৰ শীৰ্ষ 10 টা চিমেণ্ট কোম্পানী

স্থানচিমেণ্ট কোম্পানীউৎপাদন ক্ষমতা (MTPA)
1
UltraTech Cement
112.75
2Shree Cement37.90
3Jaypee Cement33.80
4ACC Cement33.41
5Ambuja Cement29.65
6Dalmia Bharat Cement26.5
7Ramco Cement16.45
8Binani Cement15.5
9J K Cement14.7
10India Cement14

UltraTech Cement / আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্ট & Birla Gold Cement/ বিৰলা গোল্ড চিমেণ্ট

আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্ট লিমিটেড হৈছে ভাৰতত grey চিমেণ্ট, ৰেডি মিক্স কংক্ৰিট (আৰএমচি) আৰু বগা চিমেণ্ট(putty) ৰ সৰ্ববৃহৎ নিৰ্মাতা। ই বিশ্বব্যাপী চিমেণ্ট উৎপাদকসকলৰ মাজৰ এজন। বিৰলা গোল্ড (পূৰ্বতে চেঞ্চুৰী গোল্ড চিমেণ্ট, যি আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্টলৈ একত্ৰিত হৈছে।) চিমেণ্ট হৈছে আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্টৰ এটা ব্ৰেণ্ড।

ADITYA BIRLA GROUP ১৯৮৩ চনত ইয়াৰ চিমেণ্ট ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল আৰু আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্ট ব্ৰেণ্ডটোৰ নাম দিছিল। এই কোম্পানীটো ভাৰতৰ বিত্তীয় ৰাজধানী মুম্বাইত অৱস্থিত।

আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্ট হৈছে বিখ্যাত আদিত্য বিৰলা গোটৰ অংশ আৰু ভাৰতৰ বহুতো দেশৰ বাবে সৰ্ববৃহৎ চিমেণ্ট ৰপ্তানিকৰ্তা, যাৰ বাৰ্ষিক ক্ষমতা 112.745 নিযুত টনতকৈঅধিক।

তেওঁলোকে সাধাৰণ পোৰ্টলেণ্ড চিমেণ্ট, পোৰ্টলেণ্ড ব্লাষ্ট স্লেগ চিমেণ্ট, আৰু পোৰ্টলেণ্ড পোজজোলানা চিমেণ্টৰ দৰে শ্ৰেণীত উচ্চ মানদণ্ডৰ চিমেণ্ট প্ৰদান কৰে।

আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্টৰ বেছিভাগ শাখা হৈছে আইএছঅ’ 9001, আইএছঅ’ 14001 আৰু ওএইচএছএএছ 18001 প্ৰমাণিত। আল্ট্ৰাটেক হৈছে ভাৰতত বগা চিমেণ্ট (White Putty) আৰু আৰএমচিৰ আগশাৰীৰ উৎপাদক।

আল্ট্ৰাটেক ভাৰতৰ শীৰ্ষ ৫ টা চিমেণ্ট কোম্পানীৰ ভিতৰত সৰ্ববৃহৎ। আল্ট্ৰা টেক হৈছে গ্ৰাচিম ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ subsidiary যিটো আদিত্য বিৰলা গ্ৰুপৰ মালিকানাধীন।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৮৫৭, আদিত্য বিৰলা গ্ৰোপ
মুখ্য কাৰ্যালয়: মুম্বাই
মুঠ লাভ: 42,124.00 কোটি টকা।
মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.) 191,604 কোটি টকা।

অম্বুজা চিমেণ্ট

Ambuja Cement, Cement Grade: General High Grade, Packaging Size: Various,  Rs 340 /per bag | ID: 6891970373

অম্বুজা চিমেণ্টছ লিমিটেড (পূৰ্বতে গুজৰাট অম্বুজা চিমেণ্ট লিমিটেড) হৈছে ভাৰতীয় চিমেণ্ট নিৰ্মাণ ৰ ক্ষেত্ৰত 30 বছৰৰো অধিক সময় ধৰি কাম কৰি থকা এক ভাৰতীয় চিমেণ্ট নিৰ্মাণ দৈত্য।

1983 চনত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা অম্বুজা চিমেণ্টৰ মুখ্য কাৰ্যালয় মহাৰাষ্ট্ৰৰ মুম্বাইত অৱস্থিত। 2006 চনত, অম্বুজা চিমেণ্টৰ পৰিচালনা নিয়ন্ত্ৰণবোৰ চুইজাৰলেণ্ডৰ পৰা গ্লোবেল চিমেণ্ট গোট হলচিমে ক্ৰয় কৰিছিল।

খুব কম লোকেই জানে যে, আৰম্ভণিতে, ইয়াক গুজৰাট অম্বুজা চিমেণ্ট লিমিটেড বুলি জনা গৈছিল আৰু ইয়াৰ বাৰ্ষিক টাৰ্ণঅ’ভাৰ 27 নিযুত টনতকৈও অধিক।

নিঃসন্দেহে, অম্বুজা চিমেণ্টে ইয়াৰ উন্নত কৌশল আৰু সঁজুলিৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত এক উচ্চ মানদণ্ডৰ চিমেণ্ট প্ৰদান কৰে।

তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ চিমেণ্টৰ মানদণ্ডৰ বাবে কেইবাটাও বঁটা লাভ কৰিছে, লগতে পৰিৱেশ সুৰক্ষাব্যৱস্থা অনুসৰণ কৰিছে আৰু ভাৰতৰ আটাইতকৈ লাভজনক আৰু অভিনৱ চিমেণ্ট কোম্পানী হিচাপে থিয় দিছে।

তেওঁলোক মুম্বাইত অৱস্থিত, ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত উৎপাদন সুবিধা থকাৰ পৰিৱৰ্তে, তেওঁলোকৰ কিছুমান হৈছে গুজৰাট, পশ্চিম বংগ, মহাৰাষ্ট্ৰ, হিমাচল প্ৰদেশ, ৰাজস্থান আৰু ছত্তীশগড়।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৮৩
মুখ্য কাৰ্যালয়: মুম্বাই
মুঠ লাভ: 24,148.00 কোটি টকা।
মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 57,484 কোটি টকা।

এচিচি চিমেণ্ট

ACC Cement at Rs 350/bag | ACC Cement | ID: 22568031812

এচিচি (এছ’চিয়েট চিমেণ্ট কোম্পানীলিমিটেড) হৈছে ভাৰতৰ শীৰ্ষ চিমেণ্ট নিৰ্মাতাসকলৰ ভিতৰত অন্যতম। এইটো ১৯৩৬ চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল আৰু ইয়াৰ মুখ্য কাৰ্যালয় মুম্বাইত অৱস্থিত।

এছ’চিয়েটেড চিমেণ্ট কোম্পানীলিমিটেড হৈছে এফই ডিনশ্ব, কিলিক নিক্সন, খাটাউছ আৰু টাটাৰ দৰে কোম্পানীৰ এটা গোট। সমগ্ৰ দেশত ১৭ টা আধুনিক চিমেণ্ট নিৰ্মাণ সুবিধা আছে যিবোৰ এচিচিৰ অন্তৰ্ভুক্ত।

পৰিৱেশ সুৰক্ষাক প্ৰতিশ্ৰুতি হিচাপে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা এইটো প্ৰথম চিমেণ্ট উৎপাদক। কোম্পানীটোৰ ভাৰতত 12 টা নিৰ্মাণ গোট আছে আৰু উন্নত প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি তৈয়াৰ কৰা উচ্চ মানদণ্ডৰ চিমেণ্ট উৎপাদন কৰে।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৩৬

মুখ্য কাৰ্যালয়: মুম্বাই, মহাৰাষ্ট্ৰ

মুঠ লাভ: 9640.00 কোটি টকা।

মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 33,569.00 কোটি টকা।

শ্ৰী চিমেণ্ট

SHREE Cement - Posts | Facebook

কোম্পানীটোৰ নিম্নলিখিত ৰাজ্যবোৰত নিজা চিমেণ্ট নিৰ্মাণ গোট আছে: ছত্তীশগড়, বিহাৰ, উত্তৰ প্ৰদেশ, উত্তৰাখণ্ড, হাৰিয়ানা, আৰু ৰাজস্থান।

চিমেণ্টৰ মূল্য অতি সুলভ, যি ব্যৱহাৰকাৰীক আকৰ্ষিত কৰে আৰু গুণগত মানদণ্ডৰ ক্ষেত্ৰত, ই ভাল, ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াক আপোনাৰ ঘৰৰ নিৰ্মাতাৰ সৈতে আলোচনা কৰিব পাৰি।

শ্ৰী চিমেণ্ট লিমিটেড বিক্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত চিমেণ্টৰ শীৰ্ষ ১০ টা কোম্পানীৰ ভিতৰত চতুৰ্থ। ১৯৭৯ চনত কলকাতাৰ বাহিৰত অৱস্থিত প্ৰখ্যাত বাংগুৰ পৰিয়ালৰ দ্বাৰা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।

1985 চনত 0.6 মাউণ্টপা স্থাপন ক্ষমতাৰ সৈতে প্ৰথম চিমেণ্ট প্ৰকল্প স্থাপন কৰা। আজি কোম্পানীটোৰ মুঠ চিমেণ্ট ক্ষমতা হৈছে ২৯.৩০ নিযুত টন।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৭০

মুখ্য কাৰ্যালয়: কলকাতা, ভাৰত

মুঠ লাভ: 12,868.00 কোটি টকা।

মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 99,949.00 কোটি টকা।

জে কে চিমেণ্ট

JK Cement :: Ordinary Portland Cement

জেকে চিমেণ্ট ১৯৭৫ চনত ৰাজস্থানত ইয়াৰ প্ৰথম উৎপাদন প্ৰকল্পৰ সৈতে আৰম্ভ হৈছিল। চিমেণ্ট জে.কে.-ৰ প্ৰতিভাশালী আৰু পেছাদাৰী লোকৰ এটা আভ্যন্তৰীণ দল আছে যি উচ্চ মানদণ্ডৰ চিমেণ্ট প্ৰদান কৰিবলৈ কাম কৰে।

কিন্তু এতিয়া সমগ্ৰ ভাৰতত ইয়াৰ কেইবাটাও গোট আছে, যি সকলো ভাৰতীয় গ্ৰাহকক চিমেণ্ট প্ৰদান কৰে আৰু ভাৰতীয় গ্ৰাহকৰ বিশ্বাস প্ৰাপ্ত কৰে আৰু 5 স্থানত থাকে।

জে. কে. চিমেণ্ট কোম্পানীয়ে চিমেণ্টৰ লগতে চিমেণ্ট-আধাৰিত সামগ্ৰীৰ নিৰ্মাণ আৰু বিতৰণত ব্যাপকভাৱে আছে।

প্ৰতিষ্ঠানটো লালা কামলাপত সিংঘানিয়াই প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। কোম্পানীটো হৈছে ভাৰতৰ বগা চিমেণ্ট আৰু দেৱাল পুট্টিৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ নিৰ্মাতা।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৭৫

মুখ্য কাৰ্যালয়: কানপুৰ

মুঠ লাভ: 5,801.00 কোটি টকা।

মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 22,599.00 কোটি টকা।

বিনানী চিমেণ্ট

Binani Cement Limited. - Company - Yamunanagar - 4 Photos | Facebook

বিনানী চিমেণ্ট লিমিটেড ভাৰতৰ মহাৰাষ্ট্ৰৰ মুম্বাইত অৱস্থিত চিমেণ্ট আৰু ক্লিঙ্কাৰৰ উৎপাদন আৰু বিক্ৰীত জড়িত। এইটো বিনানী ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডৰ মুখ্য সহায়ক।

কোম্পানীটোক আইএছ09001, আইএছ014001, আৰু ওএইচএছএএছ18001 হিচাপে প্ৰমাণিত কৰা হৈছে। কোম্পানীৰ সহায়ক কোম্পানীবোৰৰ ভিতৰত আছে কৃষ্ণা হোল্ডিংছ পিটিই লিমিটেড, মুকু, ডুবাই (বিচিএফএলএলচি)।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৯৬

মুখ্য কাৰ্যালয়: মুম্বাই

মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 6,660.00 কোটি টকা।

জয়পী চিমেণ্ট

Jaypee Cement - Posts | Facebook

আইপী গ্ৰুপ হৈছে ভাৰতৰ নয়ডাত অৱস্থিত এক ভাৰতীয় গোট। জয়পী চিমেণ্ট জয়প্ৰকাশ গৌৰে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছে, যি ডিজাইন আৰু নিৰ্মাণ, শক্তি, চিমেণ্ট, ৰিয়েল ইষ্টেট, হোটেল ব্যৱসায়, এক্সপ্ৰেছৱে, তথ্য প্ৰযুক্তি, ক্ৰীড়া আৰু শিক্ষা (অলাভজনক)ৰ দৰে ক্ষেত্ৰত ব্যৱসায়িক স্বাৰ্থৰ সৈতে এক সু-বৈচিত্ৰ্যময় আন্তঃগাঁথনি গোটত জড়িত।

গোটটোৰ চিমেণ্ট প্ৰকল্পবোৰ সাতনা ক্লাষ্টাৰ (এম.পি.)ত অৱস্থিত, যাৰ ভাৰতত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হোৱা চিমেণ্ট উৎপাদন হৈছে।

গোটটোৱে জয়পী চিমেণ্ট (পিপিচি) ব্ৰেণ্ড নামৰ অধীনত পোৰ্টলেণ্ড চিমেণ্ট পোজজোলানা চিমেণ্টৰ এক বিশেষ মিশ্ৰণ প্ৰস্তুত কৰে।

বৰ্তমানে, ইয়াৰ চিমেণ্ট বিভাগে প্ৰক্ৰিয়া নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে আধুনিক কম্পিউটাৰাইজড চিমেণ্ট প্ৰকল্পবোৰ পৰিচালনা কৰে যাৰ মুঠ ক্ষমতা (কাৰ্যকৰী / কমিছন কৰা হয়) প্ৰতি বছৰে 28.80 নিযুত টন।

দেশৰ পূব আৰু পশ্চিম অংশত, ই মুঠ 672 মেগাৱাট ক্ষমতাৰ মূলধন তাপ বিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ সৈতে 13 বিত্তীয় বৰ্ষত মুঠ চিমেণ্ট ক্ষমতাত (কমিছন/কমিছন কৰা) প্ৰতি বছৰে 41.40 নিযুত টনত উপনীত হৈছিল।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৭৯

মুখ্য কাৰ্যালয়: নয়ডা উত্তৰ প্ৰদেশ

মুঠ মূল্য: $250 নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ

মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 848.93 কোটি টকা।

ডালমিয়া চিমেণ্ট

Dalmia 'Vajram' Cement at Best Price in Nagaon, Assam | Dalmia Cement  Bharat Limited

প্ৰখ্যাত ঔদ্যোগিক জয়দায়াল ডালমিয়াৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা ডালমিয়া চিমেণ্ট হৈছে স্থাপিত ক্ষমতাৰ দ্বাৰা ভাৰতৰ অষ্টম সৰ্ববৃহৎ চিমেণ্ট কোম্পানী।

ডালমিয়া ভাৰত লিমিটেড মুঠ ৰাজহৰ দ্বাৰা চিমেণ্টৰ শীৰ্ষ ১০ টা কোম্পানীৰ ভিতৰত পঞ্চম স্থানত আছে। কোম্পানীটোৰ দক্ষিণৰ ৰাজ্য তামিলনাডু (ডালমিয়াপুৰম আৰু আৰিয়ালুৰ) আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ (কাডাপা)ত চিমেণ্ট নিৰ্মাণ কাৰখানা আছে, যাৰ ক্ষমতা বছৰি 9 নিযুত টন।

কোম্পানীটোৱে গ্ৰাহকসকলক ব্ৰেণ্ডৰ ডালমিয়া চিমেণ্ট, কোনাৰ্ক চিমেণ্ট, আৰু ডালমিয়া ডিএছপিৰ অধীনত বিভিন্ন ধৰণৰ চিমেণ্ট সামগ্ৰী আগবঢ়ায়। সমগ্ৰ দেশতে ইয়াৰ ১৩ টা ক্লিঙ্কাৰ উদ্ভিদ আৰু একক আছে আৰু ই ভাৰতৰ শ্লেগ চিমেণ্টৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক।

ডালমিয়া 22 খন ৰাজ্যত উপলব্ধ, মুখ্যতঃ ভাৰতৰ পূব, উত্তৰ-পূব আৰু দক্ষিণ-পূবত। এইবোৰক বিশেষ চিমেণ্ট সামগ্ৰীৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক হিচাপেও জনা যায়, অইলৱেল, এয়াৰষ্ট্ৰিপ আৰু ৰেল স্লিপাৰৰ বাবে চিমেণ্ট উপলব্ধ।

এই গোটটো 1939 চনত স্থাপিত ডালমিয়া চিমেণ্ট (ভাৰত) লিমিটেডৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে। ডালমিয়া-জৈন গোটৰ বিভাজনৰ পিছত,

ইয়াক জয়দায়ালে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিছিল, আৰু পিছত তেওঁৰ পুত্ৰ জয় হৰি ডালমিয়া আৰু য়াদু হৰি ডালমিয়াআৰু এতিয়া তেওঁৰ পুত্ৰ গৌতম ডালমিয়াই নিয়ন্ত্ৰণ কৰিছিল। আৰু পুনীত ডালমিয়া।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৩৯

মুখ্য কাৰ্যালয়: নতুন দিল্লী

মুঠ মূল্য: 9,615.00 কোটি টকা।

মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 27,592.00 কোটি টকা।

ইণ্ডিয়া চিমেণ্টচ

Railway Sleeper Cement | Speciality Cement | Sulphur Resistant Cement

ইণ্ডিয়া চিমেণ্টছ লিমিটেড হৈছে ভাৰতৰ এটা চিমেণ্ট নিৰ্মাণ কোম্পানী। কোম্পানীটোৰ অধ্যক্ষতা কৰিছে আন্তৰ্জাতিক ক্ৰিকেট পৰিষদৰ প্ৰাক্তন সভাপতি এন শ্ৰীনিবাসন

ইয়াক ১৯৪৬ চনত এছ এন শংকৰলিঙ্গ স্তৰৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল আৰু ১৯৪৯ চনত তামিলনাডুৰ থালাইয়ুথুত প্ৰথম প্ৰকল্পটো স্থাপন কৰা হৈছিল।

ইয়াৰ তামিলনাডু, তেলেংগানা আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত 7টা একত্ৰিত চিমেণ্ট প্ৰকল্প আছে, ৰাজস্থানত এটা (ইয়াৰ সহায়ক কোম্পানী ত্ৰিনেত্ৰা চিমেণ্ট লিমিটেডৰ জৰিয়তে) আৰু দুটা গ্ৰাইণ্ডিং ইউনিট আছে, এটা তামিলনাডু আৰু মহাৰাষ্ট্ৰত, যাৰ ক্ষমতা প্ৰতি বছৰে 15.5 নিযুত টন। শংকৰ, কোৰামাণ্ডেল আৰু ৰাচী গোল্ড হৈছে ইণ্ডিয়া চিমেণ্টছৰ মালিকানাধীন ট্ৰেডমাৰ্ক।

প্ৰতিষ্ঠা: ১৯৪৬

মুখ্য কাৰ্যালয়: চেন্নাই, তামিলনাডু

মুঠ মূল্য: 5,186.00 কোটি টকা।

মাৰ্কেট কেপ (চি.আৰ.): 5,341.00 কোটি টকা।

ভাৰতত চিমেণ্ট ব্যৱসায়:

২০২৫ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ চিমেণ্ট উৎপাদন ক্ষমতা ৫৫০ মেট্ৰিক টনত উপনীত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। গৃহ নিৰ্মাণ, বাণিজ্যিক নিৰ্মাণ আৰু ঔদ্যোগিক নিৰ্মাণৰ দৰে বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত বৰ্ধিত চাহিদাৰ বাবে, চিমেণ্ট উদ্যোগ 2025 চনৰ ভিতৰত বছৰি 550-600 নিযুত টন (এমটিপিএ) হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ভাৰতৰ শীৰ্ষ চিমেণ্ট কোম্পানীসমূহ

  • আল্ট্ৰাটেক চিমেণ্ট লিমিটেড হৈছে ভাৰতৰ ধূসৰ চিমেণ্ট, আৰএমচি আৰু বগা চিমেণ্টৰ সৰ্ববৃহৎ নিৰ্মাতা।
  • শ্ৰী চিমেণ্ট লিমিটেডৰ মুখ্য সামগ্ৰী/সেৱাবোৰ হৈছে চিমেণ্ট আৰু ক্লিঙ্কাৰ।
  • অম্বুজা চিমেণ্টছ লিমিটেড হৈছে এক ভাৰত-আধাৰিত হোল্ডিং কোম্পানী যি ক্লিঙ্কাৰ আৰু চিমেণ্ট নিৰ্মাণত নিয়োজিত।

Leave a Reply

%d bloggers like this: